fbpx

8 Filmat e fundvitit që ju ndihmojnë të përmirësoni anglishten tuaj

Njerëzit kalojnë një kohë të madhe duke shikuar filma.

Kur pyeten, shumica e tyre thonë se shikojnë filma për argëtim. Shumë njerëz gjithashtu shikojnë filma për të parë aktorët e tyre të preferuar botëror duke shfaqur aftësitë e tyre të shkëlqyera.

Por filmat bëjnë më shumë sesa argëtojnë audiencën e tyre, edhe pse ky është qëllimi parësor. Shumë njerëz në botë shikojnë filma për të mësuar dhe kuptuar më shumë një gjuhë. Këto janë arsye të vlefshme për të parë filma dhe ndryshojnë nga një individ në tjetrin. Gjatë kohës që ju kaloni duke shikuar filma, ju mund të mësoni për kulturën dhe gjuhën e një vendi, dhe shikimi i filmave do ndikoj gradualisht dhe në mënyrë indirekte në të përvetsuarit e gjuhës së re.

Filmat zakonisht krijohen për folës amtar dhe jo përkatësisht për personat që dëshirojnë të mësojnë gjuhën. Por është pikërisht kjo që ju ndihmon juve për t’u qasur në  rutinën e përditshme dhe situata të zakonshme – fjalë dhe shprehje që përdoren në të folurit e përditshëm, si dhe përqëndrimi i theksit.

Pra, shikimi i filmave të huaj është një mënyrë shumë e preferuar për të mësuar apo avancuar aftësit tuaja në një gjuhë të re.

Meqë është fundvit dhe kohë festash, më poshtë do gjeni një listë filmash festiv që do ju ndihmojnë me anglishten tuaj.

  1. The Santa Clause

Ky film përshkruan hisorin e një burri që e bën pa dashje që Santa të bjerë nga çatia e tij në prag të Krishtlindjes, dhe pastaj ai e gjen veten të rekrutuar në mënyrë magjike duke zënë vendin e tij.

Kjo është një zgjedhje e shkëlqyer për t’u mësuar të dëgjoni anglisht të folur me një theks amerikan. Ju gjithashtu mund të habiteni nga disa nga fjalët e ndryshme të përdorura në Amerikë dhe Angli: Për shembull, në Amerikë, “Santa Claus” dihet se jeton në “Polin e Veriut”. Në Angli, “Babai i Krishtlindjeve” jeton në “Lapland”.

 

dbQ4hCJiRwEeecgfJPSbzT

 

 

 

  1. Home Alone 2: Lost in New York

A keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të kalonit Krishtlindjet në New York City? Ky film ka gjithçka që një fëmijë mund të dëshirojë – fonde të pakufizuara, një suitë në një nga hotelet më të bukur në botë, furnizime të pafundme me ushqime të dëshiruara dhe pa mbikëqyrje të të rriturve. Shkoni në një aventurë të jetës me Kevin McCallister.

 

home alone 2 movie poster 759x500 1

 

  1. The Grinch

Në periferi të Whoville, një vetmitar hakmarrës i gjelbër i njohur vetëm si Grinch vendos ta bëjë këtë Krishtlindje më të keqen për të gjithë qytetarët e Whoville, të cilët rastësisht i duan Krishtlindjet. Ai dhe qeni i tij fatkeq nisen nga shtëpia e tyre e izoluar në majë të malit, me qëllimin e tyre për të bërë hakmarrje dhe mjerim mbi njerëzit e qytetit.

 

Grinch

 

  1. White Christmas

Dy miq me status ish-ushtarak bëhen një ekip këngësh dhe vallëzimi (Bob Wallace dhe Phil Davis), takohen dhe lidhen romantikisht me një ekip tjetër kërcimi, që është akti i një motre (Betty dhe Judy). Motrat duhet të udhëtojnë në Vermont për të performuar për një shfaqje të Krishtlindjeve të cilën Wallace dhe Davis e shoqërojnë; atje, ata gjejnë ish-komandantin e tyre ushtarak, gjeneralin Waverly si pronar lozhe. Këtu, ata e gjejnë atë në prag të falimentimit dhe përpiqen ta ndihmojnë atë të shpëtojë shtëpizën e tij.

p4311 k h10 aa

 

 

 

5. Toy Story (1995)

Ngrini dorën nëse keni kujtuar me mall lodrat tuaja të dashura të fëmijërisë pasi keni parë këtë film gazmor dhe emocionues të Pixar të vitit 1995. Përveçse ju tërheq telat tuaja të zemrës dhe ju bën të ulërini me të qeshura deri në pafundësi dhe më gjerë, Toy Story përfiton edhe nga zotërimi juaj i gjuhës angleze!

Një kukull kauboj kërcënohet thellësisht dhe xhelozohet kur një figurë e re e veprimit të një njeriu hapësinor e zëvendëson atë si lodrën kryesore në dhomën e gjumit të një djali.

Ja se si – Linjat e Woody janë lehtësisht të kuptueshme: falë zërit të qartë të veçantë të Tom Hanks. E çiftuar me aktorin e zërit të Buzz Lightyear, Tim Allen, dyshja vjen në jetë, duke biseduar në një dialog të mprehtë.

Sheriff Woody

Sheriff Woody

 

  1. Elf

Elf është kthyer në një film të dashur familjar për festat e fundvitit. Funnyman Will Ferrell luan si Buddy, një kukudh i pahijshëm që dërgohet në Nju Jork në kërkim të identitetit të tij të vërtetë. Gjithçka është e re për Buddy – qyteti, njerëzit, gjuha. Buddy na mëson se është mirë të bëjmë pyetje dhe të mësojmë me fjalë të reja me kënaqësi.

7174DU9xqlL. SL1200 bd485c5676494402a4a920b785512e0b

Buddy

 

 

  1. The Nightmare Before Christmas

Nëse jeni duke kërkuar për një tjetër klasik të argjilës, nuk mund të harroni për ‘The Nightmare Before Christmas’. Shijoni përrallën e çuditshme të Tim Burton për botët e ndryshme ku jetojnë pushimet. Ndiqni “Mbretin e kungullit” Jack Skellington ndërsa del nga shtëpia e tij në Halloween Town dhe e gjen veten të rrethuar magjikisht nga Krishtlindjet. Do të keni shumë fraza të lehta për

t’u mësuar dhe me kolonën zanore të rregulluar bukur të Danny Elfman, ka shumë këngë për t’u kënduar. Në përgjithësi, është një histori e mrekullueshme për zbulimin e vetvetes, përqafimin e kulturave të ndryshme dhe gjetjen e frymëzimit në jetën tuaj të përditshme.

The Nightmare Before Christmas 900x600 1

The Nightmare Before Christmas

 

 

 

 

  1. A Charlie Brown Christmas – 1965

Charlie Brown është në depresion sepse mendon se Krishtlindjet janë të pakuptimta. Ai sheh Lucy dhe Snoopy të fiksuar pas dhuratave dhe dekoratave, Shrëderin të fiksuar pas lojës së Krishtlindjeve dhe të gjithë të tjerët që përqendrohen te kartat dhe letrat për Babadimrin. E gjithë kjo e bën atë të vërë në dyshim kuptimin e vërtetë të Krishtlindjes. Charlie është i neveritur kur sheh se si festa është bërë tërësisht komerciale. Kur djemtë pranojnë t’i japin Charlie detyrën për të zgjedhur një pemë Krishtlindjeje për shfaqjen, ai zgjedh një të shëmtuar dhe të vetmuar, por Linus, me një fjalim prekës, arrin t’i bëjë të gjithë të kuptojnë kuptimin e vërtetë të Krishtlindjes.

 

Historia është e thjeshtë dhe e lehtë për t’u ndjekur, por ka një gjuhë jo fëmijërore dhe të sofistikuar që mund të jetë sfiduese dhe do t’ju bëjë të mësoni fjalë dhe fraza të reja.

ucWnzjWWWd6CmRal8J3tWz6m1A7

 

Kjo do t’ju ndihmojë të kuptoni se si përdoren fjalët dhe fjalitë gjatë një komunikimi efektiv. Gjithashtu, për shkak se gjuhët janë gjithnjë në zhvillim, filmat do t’ju ndihmojnë të mbani gjurmët e ndryshimeve në gjuhë.

Urojmë të kaloni një fundvit të mrekullueshëm duke parë filmat tuaj të preferuar nga lista më lartë!